Λαμία Α΄ Εθνικής.... (φωτο)

Στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League ΟΠΑΠ 2014-2015 η Λαμία πραγματοποιώντας μια καταπληκτική εμφάνιση κέρδισε την ιστορική ομάδα της ΑΕΛ με σκορ 1-0 και έτσι με 7 βαθμούς σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από τη Ζάκυνθο και τον Ηρακλή που έχουν 9 βαθμούς.
Μια Λαμία που είχε πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι καθώς και την κατοχή της μπάλας και εντυπωσίασε τους 3.000 περίπου φίλους της που βρέθηκαν στο πλευρό της και δεν έπαψαν στιγμή να την στηρίζουν και να τη σπρώχνουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Αυτό άλλωστε ήταν κάτι που παραδέχθηκε και ο προπονητής Μπάμπης Τεννές ευχαριστώντας τον κόσμο που βρέθηκε στο ΔΑΚ.
Η ομάδα της Φθιώτιδας εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή καθώς από το 53΄ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντερνίς με δεύτερη κίτρινη και στο 74΄ μετά από μπαλιά του Καμαρά ο Βασιλόγιαννης έκανε το 1-0, που έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.
Α’ Ημίχρονο
4’  Ένα φάουλ με τον Νεμπεγλέρα από τα δεξιά, ο Πινδώνης θα πιάσει την καρφωτή κεφαλιά η μπάλα θα περάσει άουτ.
12’  Ο Verdu θα σουτάρει η μπάλα κόντραρε στον Λεάντρο και κατέληξε κόρνερ, έπεσε και ο Μπλάζιτς.
13’  Μια κεφαλιά του Πινδώνη μπλόκαρε ο Μπλάζιτς.
15’  Ο Βασιλόγιαννης θα βρεθεί στο έδαφος από μαρκάρισμα του Δεληζήση θα δείξει να συνεχιστεί το παιχνίδι ο διαιτητής.
17’  Σέντρα του Ρεπετσά κατέβασε ωραία την μπάλα ο Νεόφυτος κοντρόλαρε επέμεινε και ανησύχησε την άμυνα της ΑΕΛ, όμως η προσπάθεια του επιθετικού της Λαμίας δεν ολοκληρώθηκε η μπάλα κόντραρε στο Σαρακατσάνο και κατέληξε σε κόρνερ.
18’  Ο Μουλόπουλος έδιωξε προ του Γιενκά μετά από σέντρα του Γκούρμα.
19’  Σέντρα του Ζουλιώτη από τα δεξιά κεφαλιά του Νεόφυτου άουτ.
23’  Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Λεάντρο έπεσε και μπλόκαρε στην γωνία του ο Αποστολίδης.
27’  Ο Γιενκά έχει πρόβλημα στο γόνατο δεν θα μπορέσει να συνεχίσει, ο Φράγκος θα πάρει την θέση του στο παιχνίδι.
31’  Επικίνδυνη αντεπίθεση για την Λάρισα, τρεις με τρεις, εναλλαγή Βερδού-Τσιλγκίρη η μπάλα κατέληξε στον Μουλόπουλο που αστόχησε και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.
39’  Έντονες διαμαρτυρίες για την Λαμία σε προσπάθεια του Γκούρμα από τα δεξιά σε μαρκάρισμα του Σαρακατσάνου.
39’  Νέες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχος για τράβηγμα του Γκούρμα από τον Σαρακατσάνο στη περιοχή.
42’  Θα προλάβει ο Σαρακατσάνος τον Φράγκο που τρύπωσε επικίνδυνα στην μικρή περιοχή.
43΄  Κόρνερ για την Λαμία με τον Βασιλόγιαννη κεφαλιά του Νεόφυτου η μπάλα θα φύγει έξω από τα δοκάρια.

Β’ Ημίχρονο
50’  Ο Βασιλόγιαννης ξεχύθηκε από τα δεξιά τον μάρκαρε στην περιοχή ο Σαρακατσάνος με τον επιθετικό της Λαμίας να βρίσκεται στο έδαφος. Ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον Βασιλόγιαννη για θέατρο όμως το ριπλέι τον διαψεύδει με τον αμυντικό της ΑΕΛ να φαίνεται ότι σπρώχνει τον αντίπαλό του.
53’  Κόκκινη κάρτα για τον Ντερνίς αφού σε μαρκάρισμα του πάνω στον Βασιλόγιαννη είδε την δεύτερη κίτρινη. Ο Γάλλος άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.
57’  Καλή εκτέλεση φάουλ του Verdu η μπάλα θα φύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.
59’  Μία σέντρα σουτ του Βασιλόγιαννη η μπάλα θα περάσει από όλους για να καταλήξει άουτ.
65’  Ο Φράγκος έβαλε την μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ ακυρώθηκε ως off-side.
72’  Μετά το κόρνερ του Βασιλόγιαννη ο Φατιόν πάτησε την μπάλα για τον Χαϊκάλη που σούταρε με δύναμη από το ύψος της μικρής περιοχής με την μπάλα να φεύγει άουτ.
74΄ Γκολ από τον Βασιλόγιαννη. Καταπληκτική μπαλιά του Τζον Καμαρά για τον Βασιλόγιαννη να στοπάρει εντυπωσιακά την μπάλα με το στήθος να γυρίζει 180 μοίρες και να την στέλνει στα δίχτυα της Λάρισας. 1-0 οι γηπεδούχοι.
76’  Χαϊκάλης συρτή σέντρα έδιωξε ο Σαρακατσάνος προ του Νεόφυτου.
84’  Χαϊκάλης στην κίνηση θα δώσει για τον Γκούρμα που σούταρε με δύναμη από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
88’  Επικίνδυνη σύγχυση στην άμυνα της Λαμίας μετά το φάουλ του Νεμπεγλέρα έδιωξαν οι αμυντικοί.
92'  Σουτ Νεόφυτου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

Διαιτητές: Αγγελάκης, Νατσιόπουλος, Παπαδόπουλος (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Για τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν:

Λαμία (Μ. Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Ρεπετσάς, Λεάντρο,  Φατιόν, Γενγκά(27’ Φράγκος(66΄Χαϊκάλης)), Βασιλόγιαννης, Καμαρά, Νεόφυτος, Γκούρμα(84’ Μουμίν).

ΑΕΛ (Κ. Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Τσιλιγκίρης(75’ Καρανίκας), Μπλέντι(58’ Φορνέρ), Ντερνίς, Βερδού(63’ Στεφανίδης).

Μετά την καταπληκτική ασίστ-πάσα του Καμαρά στο Βασιλόγιαννη ο παίκτης της Λαμίας πανηγύρισε με τον δικό του τρόπο στέλνοντας ένα μήνυμα προς όλον τον κόσμο...
Δίπλα στους περίπου 3.000 φίλους της Λαμίας και αρκετοί Λαρισαίοι που βρέθηκαν στο ΔΑΚ και στήριξαν την αγαπημένη τους ομάδα, με υποδειγματική συμπεριφορά χωρίς να σημειωθεί το παραμικρό επεισόδιο.

Το παιχνίδι μεταδιδόταν σε ζωντανή μετάδοση μέσω του συνδρομητικού καναλιού OTE TV σ' όλη την Ελλάδα.